Založ si blog

Viete rozlíšiť fejk od pravdy?

V poslednom čase sa v internetovom priestore objavilo množstvo fejkových správ, ktoré si môžu navzájom odporovať. Prečo sa to deje? Zdá sa, že na tom nie je nič prekvapujúce, novinári idú po senzáciách, je to ich chlebíček. Čím väčšia senzácia, tým vyššia čítanosť. Urobia všetko preto, aby pritiahli pozornosť verejnosti. Morálka ide bokom. Nie všetko je však také jednoduché. 

Konšpirátori existujú, len nie tam, kde ich hľadáte.

Existuje celá sieť organizácií, ktoré sa zaoberajú vymývaním mozgov takým spôsobom, že si ani nevšimneme a tú či onú myšlienku prijmeme za svoju. Predstavte si, že títo ľudia vedia každému – vrátane politikov a orgánov činných v trestnom konaní – vložiť do hlavy potrebnú myšlienku. Ale čo ak zistíte, že títo ľudia konajú v mene určitého náboženstva? Začne to byť zaujímavé, však?

Predstavte si, že v istom štáte predstavitelia uznaného legitímneho náboženstva vytvoria oddelenie na boj proti sektám a konajúc zdanlivo v záujme štátu, v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní a politikmi, sa ujmú úlohy tých „spravodlivých,“, ktorí vyhlasujú za nežiaduce tie organizácie, ktoré sú nežiaduce pre nich. Veľmi výhodné.

A teraz si predstavte, že sa to deje dokonca nie na úrovni jedného štátu, ale hneď v niekoľkých krajinách. Bude to ešte zaujímavejšie.

V skutočnosti existuje celá sieť takýchto bojovníkov proti sektám, združených pod krídlami nadnárodnej súkromnej antikultovej organizácie FECRIS. Nezáleží im na tom, koho vyhlásia za sektu, hlavné je presadzovať naratívy, ktoré sú pre nich priaznivé. Podrobnejšie informácie o histórii FECRIS nájdete vo výskume uznávaných vedcov a právnikov z piatich európskych krajín.

V katolíckej krajine sa všetky organizácie, ktoré nie sú katolícke, nazývajú sektou, v pravoslávnej krajine všetky organizácie okrem tých, ktoré patria k pravoslávnemu kresťanstvu, a tak ďalej. Pod zámienkou príslušnosti k oficiálnemu náboženstvu tvrdia, že konajú v súlade so zákonom, ale v skutočnosti porušujú ústavné právo na slobodu náboženského vyznania.

Ich cieľom môže byť ktokoľvek

Najzaujímavejšie je, že za sektu môžu označiť aj toho, kto nie je náboženskou organizáciou, napríklad nejakú rýchlo rastúcu obchodnú korporáciu, ako Amway, AVON, Oriflame a podobne. Ak si otvoríte zoznamy tých, ktorí sa dostali do tohto mlynčeka na mäso, je jasné, že tu nejde o boj za záchranu čestných občanov pred extrémistami, ale skôr o určitý finančný zisk alebo moc. Ako inak si možno vysvetliť skutočnosť, že aj dobrovoľníci – ľudia, ktorí trávia svoj voľný čas pomocou iným -sa často objavujú v tendenčných článkoch o nežiaducich extrémistických teroristických skupinách? Tak sa to stalo Medzinárodnému spoločenskému hnutiu ALLATRA, ktoré sa zasadzuje za slobodu a demokraciu, a tak sa to stalo dobrovoľníkom projektu Tvorivá spoločnosť, ktorí sa zasadzujú za zlepšenie kvality života každého človeka, za bezpečný svet a dostupnosť najmodernejších technológií.

Kto a hlavne prečo potreboval úmyselne zavádzať verejnosť?

Cieľom FECRIS, alebo skôr tejto tretej sily stojacej v tieni antikultových organizácií, je vytvoriť totalitnú spoločnosť podľa vzoru Severnej Kórey. Od svojho založenia je táto antikultová organizácia zdrojom nespočetných sporov a obvinení z porušovania ľudských práv.

V rozpore so svojím deklarovaným cieľom chrániť pred náboženským extrémizmom je samotná organizácia FECRIS často obviňovaná z toho, že pôsobí ako extrémistická skupina. Kritici tvrdia, že antikultisti na dosiahnutie svojich cieľov používajú zastrašovanie, dezinformácie a dokonca aj násilie.

Napriek obvineniam a kritike však FECRIS pokračuje vo svojej činnosti a aktívne využíva sociálne siete, médiá a iné platformy na šírenie svojho vplyvu. Antikultisti sa snažia presvedčiť čo najviac ľudí, že ich konanie je správne a potrebné.

Do akej miery však ich konanie skutočne slúži verejnému blahu, zostáva otvorenou otázkou. Mnohí vedci, aktivisti a obhajcovia ľudských práv naďalej vznášajú otázky o metódach a motívoch, ktoré stoja za činnosťou antikultových organizácií, a trvajú na tom, že v skutočnosti spôsobujú viac škody ako úžitku.

V tomto kontexte sa kritická analýza a informované pochopenie činností a motívov FECRIS stávajú nielen dôležitými, ale nevyhnutnými. Koniec koncov, len na základe úplných informácií sa dá vedome rozhodnúť, koho podporovať a komu dôverovať.

Pokrok v ohrození: Prečo je projekt TS v centre prenasledovania?

21.07.2024

Účastníci projektu Tvorivá spoločnosť (ďalej len „TS“) o sebe dávajú vedieť už viac ako 5 rokov. Počas tohto obdobia sú neustále prenasledovaní antikultovnými organizáciami. V posledných rokoch sa aktivizovalo najmä v Rusku a na Ukrajine. Zdá sa to byť dosť zvláštne, keďže samotná aktivita antikultistov, je podľa ich vlastných slov zameraná na zabránenie [...]

Ako nás moderné technológie ochránia pred nedostatkom pitnej vody? Riešenie je jednoduchšie, ako sa môže zdať

11.07.2024

Žijeme v období klimatických zmien. To už nie je hypotéza. Je to realita, ktorá nesie so sebou skazu, nedostatok pitnej vody a hlad.Táto situácia si dnes vyžaduje rozhodné spoločné kroky. Jednou z najnaliehavejších otázok je zabezpečenie vody pre každého obyvateľa Zeme. Dobrovoľníci Tvorivej spoločnosti predstavili jednoduchú technológiu, ktorá pomôže vyriešiť tento [...]

Čo videl Edgar Cayce? Jeho predpovede sa desivo plnia

03.07.2024

Je možné zmeniť budúcnosť, alebo je všetko, čo sa deje, vopred dané? Keď sa Edgara Cayceho, jedného zo svetoznámych jasnovidcov, opýtali, či v roku 2000 nastanú na Zemi nejaké veľké zmeny, odpovedal, že nastane „posun pólov“, ktorý bude znamenať príchod Nového veku. Cayce nikdy neuviedol konkrétne dátumy pozemských zmien, načrtol však chronológiu udalostí, [...]

F-16

Vzdušný incident nad Aljaškou: Americké a kanadské stíhačky vs. čínske a ruské bombardéry

25.07.2024 15:23

NORAD bude naďalej monitorovať aktivity konkurentov v blízkosti Severnej Ameriky a reagovať na prítomnosť prítomnosťou, uviedlo veliteľstvo.

dron

Ruské útočné drony dopadli na územie NATO, v Rumunsku sa rozhučali sirény

25.07.2024 14:25

Bukurešť varovala obyvateľov pred možným pádom trosiek dronov.

hoax

Slováci naleteli na hoax o zubných implantátoch zadarmo

25.07.2024 14:10

Národný bezpečnostný úrad ľuďom odporúča, aby na príspevky neklikali a nahlásili ich.

Olympijská dedina

Sme hladní, sťažovali sa športovci. Jedáleň v olympijskej dedine v Paríži musela zväčšiť porcie

25.07.2024 13:43

Jedáleň je s 3 300 miestami na sedenie je najväčšou reštauráciou na svete.

chajimseli

Keď urobíš prvý krok, cesta sa objaví

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 22073x
Priemerná čítanosť článkov: 1226x

Autor blogu

Kategórie