Založ si blog

Klimatické rekordy prekonané: rok 2023 bol rokom extrémnych udalostí a následkov. Kto bráni varovať verejnosť pred blížiacou sa hrozbou?

Minulý rok sa vyznačoval sériou klimatických a poveternostných extrémov, ktoré mali zásadný vplyv na celú planétu. Extrémne poveternostné udalosti vrátane sucha, lesných požiarov, povodní a tropických cyklónov spôsobili značnú deštrukciu a straty na životoch. Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) rok 2023 prekonal klimatické rekordy, ktoré za sebou zanechali stopy ničenia, smútku a ľudského zúfalstva.

Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že klíma našej planéty prechádza katastrofálnymi zmenami. V najnovšej správe o stave globálnej klímy sa uvádza, že nové klimatické rekordy sa prekonávajú všade. V roku 2023 sa anomálie stali novou normou. Dôsledky pre ľudí sú devastačné: obete na životoch, strata živobytia, zničená ekonomika.

Extrémne horúčavy a suchá. Najteplejšie leto za posledných 2000 rokov: minulý rok bol rokom extrémnych udalostí a následkov

Vyplýva to zo štúdie, ktorú európski vedci zverejnili v polovici mája 2024. Priemerné teploty v júni, júli a auguste boli o 0,66 °C vyššie ako priemer za obdobie rokov 1991-2020. V regiónoch Strednej a Južnej Ameriky sa zintenzívnilo viacročné sucho. V Argentíne a Uruguaji boli zrážky o 20 až 50% pod priemerom, čo viedlo k stratám na úrode a zníženiu zásob vody.

Lesné požiare. Lesné požiare na celom svete v roku 2023 spôsobili stovky úmrtí a zranení ľudí, ako aj rozsiahle škody a straty lesných plôch. Sezóna lesných požiarov v Kanade ďaleko presiahla všetky doteraz zaznamenané požiare s celkovou rozlohou 18,5 milióna hektárov, čo je viac ako šesťnásobok desaťročného priemeru. Najsmrteľnejší požiar vznikol v USA na Havaji, kde zahynulo viac ako 100 ľudí a ďalších približne 1 300 je nezvestných.

Obsah tepla v oceáne. V roku 2023 dosiahla teplota svetového oceánu najvyššiu úroveň, aká bola kedy zaznamenaná. Globálna priemerná teplota povrchu v roku 2023 bola približne o 1,45 (±0,12) °C vyššia ako priemerná teplota v rokoch 1850-1900. Rok 2023 bol najteplejším rokom za všetkých 174 rokov sledovania. Rekord predchádzajúcich najteplejších rokov bol prekonaný: v roku 2016 s teplotou 1,29 ± 0,12 °C nad priemerom rokov 1850-1900 a v roku 2020 s prekročením o 1,27 ± 0,13 °C. Častejšie a intenzívnejšie vlny morských horúčav majú vážne negatívne dôsledky nielen pre morské ekosystémy a koralové útesy, ale sú príčinou mnohých anomálnych prírodných javov na celom svete.

Záplavy a tropické cyklóny. Zmena režimu zrážok v dôsledku zmeny klímy spôsobila v mnohých krajinách veľké záplavy. Stredomorský cyklón Daniel spôsobil záplavy v Grécku, Líbyi, Bulharsku a Turecku, pričom obzvlášť vážne následky mal v Líbyi. Tropický cyklón Freddy vážne zasiahol Madagaskar, Mozambik a Malawi, zatiaľ čo cyklón Mocha bol jedným z najintenzívnejších cyklónov v Bengálskom zálive. K úmrtiam a ničivým následkom záplav došlo takmer v každej krajine.

Seizmická aktivita. Na Zemi je pozorovaný prudký nárast seizmickej aktivity, pričom zemetrasenia sú čoraz silnejšie a ničivejšie. Jednou z najväčších katastrof v roku 2023 boli zemetrasenia v Turecku a Sýrii. V oblastiach týchto zemetrasení boli postihnuté milióny ľudí, z ktorých väčšina zostala bez domova. Pri katastrofe v Turecku zahynulo viac ako 50 500 osôb a v Sýrii ich zahynulo 8 476. Prírodné katastrofy postihli aj Pakistan, Indiu, Grécko, Maroko, Južnú Kóreu, africké krajiny, USA, Taliansko, Čile, Filipíny.

„Klimatický chaos ohrozuje každý región, krajinu a komunitu na Zemi,“ zdôraznil šéf OSN António Guterres. „Preto sa musíme všetci zjednotiť v prvej línii boja proti klimatickým zmenám – čo je téma tohtoročného Svetového meteorologického dňa – a začať bojovať za lepšiu budúcnosť.“

V čase, keď na Zemi dochádza k vážnym katastrofám a ľudstvo čelí neodvratnej klimatickej kríze, je mimoriadne dôležité nájsť riešenia, ako týmto výzvam čeliť. Dnes má každý z nás možnosť prispieť k boju proti rastúcej hrozbe. Všetky aliancie, ktoré sa snažia čeliť týmto klimatickým výzvam, zohrávajú dôležitú úlohu pri zachovaní našej planéty pre budúce generácie.

Jedným z takýchto združení je Medzinárodné spoločenské hnutie ALLATRA, dobrovoľnícke hnutie, ktoré vzniklo na základe znepokojenia ľudí globálnou hrozbou zmeny klímy. Aktivity účastníkov hnutia prebiehajú v 180 krajinách sveta v plnom súlade s medzinárodným právom. Realizáciou spoločensky významných výskumných projektov dobrovoľníci hnutia významne prispeli a prispievajú k dosiahnutiu kľúčových cieľov OSN zameraných na vytvorenie udržateľnej budúcnosti pre celé ľudstvo. Sú to spoločensky aktívni, iniciatívni ľudia, ktorí sa dobrovoľne venujú výskumu globálnych klimatických zmien na Zemi a hľadaniu riešení týchto problémov. Ich cieľom je využiť svoje vedomosti a zručnosti v prospech spoločnosti a prírody.

V súčasnosti, keď je otázka klimatických zmien mimoriadne akútna a mnoho ľudí prichádza o život v dôsledku katastrofických zmien, je dôležité, aby organizácie ako ALLATRA mohli slobodne sledovať a informovať ľudí o klimatických výzvach. Medzinárodná spoločenská organizácia ALLATRA kvôli svojej rýchlo rastúcej popularite čelí nielen kritike, ale aj nezákonnému prenasledovaniu zo strany antikultových organizácií. Organizovaním kampane na zdiskreditovanie ALLATRA v médiách sa antikultové skupiny snažia vykresliť toto spoločenské hnutie v negatívnom svetle ako „sektu“ a zároveň cielene prenasledovať účastníkov.

Aký zmysel má takáto deštruktívna činnosť antikultových skupín, ktoré porušujú zákony a pošliapavajú demokraciu, bránia práci dobrovoľníkov ALLATRA, čím vytvárajú ďalšie ťažkosti v boji proti klimatickej hrozbe a pri informovaní obyvateľstva?

Odpoveď na túto otázku bola plne sformulovaná v analytickej správe „Nevyhlásená vojna. Amerika je pod útokom“ od experta na národnú bezpečnosť a lektora spravodajských služieb Egona Cholakiana. Vďaka vyšetrovaniu vyšlo najavo, kto stojí za aktivitami antikultových skupín a kto sa snaží zničiť základy demokracie prostredníctvom ohováračských kampaní proti pokojným svetským organizáciám. Mnohí ľudia sa tak dozvedeli pravdu. A to je dôležité najmä v dnešnej dobe, keď je svet na pokraji veľkej katastrofy v dôsledku klimatického chaosu.

Klimatické zmeny nie sú len environmentálnym problémom, ale aj hrozbou pre mier a bezpečnosť. Záplavy, hurikány, zemetrasenia a požiare sú čoraz častejšie a my sa musíme spojiť a okamžite konať, aby sme zabránili katastrofe. Je dôležité, aby každý z nás prevzal zodpovednosť za záchranu našej planéty a podporil organizácie, ktoré sa snažia tento problém riešiť.

Pokrok v ohrození: Prečo je projekt TS v centre prenasledovania?

21.07.2024

Účastníci projektu Tvorivá spoločnosť (ďalej len „TS“) o sebe dávajú vedieť už viac ako 5 rokov. Počas tohto obdobia sú neustále prenasledovaní antikultovnými organizáciami. V posledných rokoch sa aktivizovalo najmä v Rusku a na Ukrajine. Zdá sa to byť dosť zvláštne, keďže samotná aktivita antikultistov, je podľa ich vlastných slov zameraná na zabránenie [...]

Ako nás moderné technológie ochránia pred nedostatkom pitnej vody? Riešenie je jednoduchšie, ako sa môže zdať

11.07.2024

Žijeme v období klimatických zmien. To už nie je hypotéza. Je to realita, ktorá nesie so sebou skazu, nedostatok pitnej vody a hlad.Táto situácia si dnes vyžaduje rozhodné spoločné kroky. Jednou z najnaliehavejších otázok je zabezpečenie vody pre každého obyvateľa Zeme. Dobrovoľníci Tvorivej spoločnosti predstavili jednoduchú technológiu, ktorá pomôže vyriešiť tento [...]

Čo videl Edgar Cayce? Jeho predpovede sa desivo plnia

03.07.2024

Je možné zmeniť budúcnosť, alebo je všetko, čo sa deje, vopred dané? Keď sa Edgara Cayceho, jedného zo svetoznámych jasnovidcov, opýtali, či v roku 2000 nastanú na Zemi nejaké veľké zmeny, odpovedal, že nastane „posun pólov“, ktorý bude znamenať príchod Nového veku. Cayce nikdy neuviedol konkrétne dátumy pozemských zmien, načrtol však chronológiu udalostí, [...]

Olympijská dedina

Sme hladní, sťažovali sa športovci. Jedáleň v olympijskej dedine v Paríži musela zväčšiť porcie

25.07.2024 13:43

Jedáleň je s 3 300 miestami na sedenie je najväčšou reštauráciou na svete.

rokovanie vlády, Robert Fico,

KDH: Brusel dal správou o právnom štáte vysvedčenie Ficovej vláde. Len za mečiarizmu bolo horšie, tvrdí Vetrák

25.07.2024 13:23

Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch, podotkli kresťanskí demokrati.

Atentát v Moskve, výbuch auta, bomba v aute

Pár hodín od výbuchu v Moskve, bol v Turecku zatknutý hlavný podozrivý. Kamery zachytili, ako inštaluje bombu

25.07.2024 13:22

Rusko podozrivého identifikovalo ako 29-ročného ruského občana Jevgenija Serebrjakova a vzniesli voči nemu obvinenia.

Česká vlajka / ČR / Česko /

Česko podľa Bruselu nesprávne implementovalo smernicu, eurokomisia sa obrátila na Súdny dvor EÚ

25.07.2024 13:08

Praha ani po predchádzajúcej výzve neponúkla uspokojivé odpovede.

chajimseli

Keď urobíš prvý krok, cesta sa objaví

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 22064x
Priemerná čítanosť článkov: 1226x

Autor blogu

Kategórie