Založ si blog

Prenasledovanie má jasnú príčinu. Je ňou tabuizovaná téma

V posledných desaťročiach sa v Európe i mimo nej zvýšila aktivita antikultových organizácií, ktoré vykonávajú svoju činnosť pod zámienkou boja proti nebezpečným „sektám“, ktoré údajne ohrozujú spoločnosť. Využívajú metódy dezinformácie, ohovárania a manipulácie verejnej mienky, čím vyvolávajú nepriateľstvo a konflikty proti kultúrnym, náboženským a sekulárnym spoločenstvám.

Umelé nálepkovanie má jasný cieľ

Antikultové organizácie umelo vytvorili negatívnu kategóriu „kultov“ a „siekt“. A každé spoločenstvo spadajúce do tejto kategórie je zbavené demokratických práv zaručujúcich slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania. Okrem toho zneužívanie pejoratívnych označení zo strany antikultistov spôsobuje veľké škody organizáciám a ich členom v osobnej a v profesionálnej sfére. A to napriek tomu, že OSN, Európsky súd pre ľudské práva, Súdny dvor EÚ, ako aj ďalšie medzinárodné inštitúcie používajú však neutrálnu terminológiu na označenie akéhokoľvek náboženského alebo sekulárneho spoločenstva a vyhýbajú sa pejoratívnym označeniam, ako sú „kulty“ alebo „sekty“. 

Mnohé médiá a iní komunikátori v Európe však túto prax nedodržiavajú a používajú takéto negatívne zafarbené termíny na mnohé hnutia a skupiny. V médiách sa často zverejňujú falošné obvinenia proti „disidentom“ zo strany antikultistov, čo má veľmi vážne dôsledky na povesť prenasledovanej skupiny, aj keď ich neskôr vyvráti súd.

Prenasledovanie kvôli skúmaniu skutočných príčin klimatických zmien

Jedným z najjasnejších príkladov obetí útokov antikultových skupín je medzinárodné dobrovoľnícke hnutie ALLATRA. Je to jedinečné združenie ľudí z viac ako 180 krajín sveta, ktorí nie sú ľahostajní voči tomu, čo sa deje. Dobrovoľníci a odborníci z rôznych oblastí vedy spojili svoje úsilie pri skúmaní globálnej zmeny klímy na Zemi – jednej z najvážnejších hrozieb našej doby komplexne skúmajú vplyv ľudskej činnosti, geokozmických a geodynamických faktorov na meniacu sa klimatickú situáciu na planéte. Dobrovoľníci nezištne investujú svoje odborné skúsenosti, vedomosti a tvorivosť do hľadania riešení klimatickej krízy v prospech celého ľudstva. Ako sa ukázalo, táto téma narastajúcich klimatických zmien sa stáva čoraz väčším tabu v spoločnosti. Mnohé príspevky podliehajú už teraz prísnej cenzúre. 

Antikultové skupiny začali masívnu diskreditačnú kampaň proti Allatra, tejto mierovej organizácii, snažia sa pošpiniť jej povesť a označiť ju za „sektu“. Z členov sa snažia vytvoriť verejných nepriateľov a obviniť ich zo šírenia dezinformácií. V dôsledku toho bolo mnoho nevinných ľudí vystavených neoprávnenému prenasledovaniu a ohováraniu v médiách. Ako uvádza Egon Cholakian, expert na národnú bezpečnosť, federálny lobista v americkom Kongrese a lektor amerických spravodajských služieb, vo svojej analytickej správe „Neviditeľná vojna. Kto vedie náš svet do záhuby?“, za posledné desaťročie vynaložili antikultisti viac ako 200 miliónov dolárov na diskreditáciu medzinárodnej spoločenskej organizácie ALLATRA.

A v žiadnom prípade nejde o ojedinelý prípad. Činnosť antikultových skupín často porušuje základné ľudské práva – slobodu svedomia, slobodu náboženského vyznania, slobodu prejavu – a tým podkopáva základné demokratické princípy. Dr. Cholakian vo svojej analytickej správe napríklad uvádza pokusy vyhlásiť svätú knihu Hare Krišna „Bhagavadgíta (Taká, aká je)“ za extrémistickú, čo v rokoch 2011 – 2012 vyvolalo masové protesty v Indii a vážny diplomatický konflikt s Ruskom. Paradoxne, osoby zodpovedné za túto provokáciu neboli nikdy potrestané.

Kritické myslenie je dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým

Podľa Cholakiana nepotrestané aktivity antikultových organizácií poukazujú na prítomnosť skrytých síl s veľkým vplyvom. Odborník zdôrazňuje, že je potrebné maximálne aktivizovať kritickosť svojho myslenia vo vzťahu ku všetkým informáciám, ktoré prijímame, a zabrániť tomu, aby deštruktívne obrazy prenikali cez naše vedomie až do nášho vnútra. „Ak vidíme, počujeme alebo čítame informácie, ktoré obsahujú vzory nespokojnosti, odmietania, nenávisti alebo sklamania z našej krajiny a jej obyvateľov, nesmieme dovoliť, aby tieto správy prešli cez naše kritické myslenie, a musíme ich vedome zastaviť. Tak ako sa staráme o čistotu svojho domova, musíme sa starať aj o čistotu svojho vedomia a chrániť ho pred prienikom jedovatých myšlienok.

Podnecovaním nepriateľstva, neznášanlivosti a konfliktov na základe kultúrnych, náboženských a ideologických rozdielov anikultové hnutia systematicky podkopávajú základy pluralitnej demokracie. Ich deštruktívna činnosť si vyžaduje široké verejné odsúdenie a prijatie legislatívnych opatrení na ochranu základných ľudských slobôd a kultúrnej rozmanitosti s cieľom zachovať demokratický mier.

Pokrok v ohrození: Prečo je projekt TS v centre prenasledovania?

21.07.2024

Účastníci projektu Tvorivá spoločnosť (ďalej len „TS“) o sebe dávajú vedieť už viac ako 5 rokov. Počas tohto obdobia sú neustále prenasledovaní antikultovnými organizáciami. V posledných rokoch sa aktivizovalo najmä v Rusku a na Ukrajine. Zdá sa to byť dosť zvláštne, keďže samotná aktivita antikultistov, je podľa ich vlastných slov zameraná na zabránenie [...]

Ako nás moderné technológie ochránia pred nedostatkom pitnej vody? Riešenie je jednoduchšie, ako sa môže zdať

11.07.2024

Žijeme v období klimatických zmien. To už nie je hypotéza. Je to realita, ktorá nesie so sebou skazu, nedostatok pitnej vody a hlad.Táto situácia si dnes vyžaduje rozhodné spoločné kroky. Jednou z najnaliehavejších otázok je zabezpečenie vody pre každého obyvateľa Zeme. Dobrovoľníci Tvorivej spoločnosti predstavili jednoduchú technológiu, ktorá pomôže vyriešiť tento [...]

Čo videl Edgar Cayce? Jeho predpovede sa desivo plnia

03.07.2024

Je možné zmeniť budúcnosť, alebo je všetko, čo sa deje, vopred dané? Keď sa Edgara Cayceho, jedného zo svetoznámych jasnovidcov, opýtali, či v roku 2000 nastanú na Zemi nejaké veľké zmeny, odpovedal, že nastane „posun pólov“, ktorý bude znamenať príchod Nového veku. Cayce nikdy neuviedol konkrétne dátumy pozemských zmien, načrtol však chronológiu udalostí, [...]

dron

V Rumunsku sa rozhučali sirény: Ruské útočné drony dopadli na územie NATO

25.07.2024 14:25

Bukurešť varovala obyvateľov pred možným pádom trosiek dronov.

hoax

Slováci naleteli na hoax o zubných implantátoch zadarmo

25.07.2024 14:10

Národný bezpečnostný úrad ľuďom odporúča, aby na príspevky neklikali a nahlásili ich.

Olympijská dedina

Sme hladní, sťažovali sa športovci. Jedáleň v olympijskej dedine v Paríži musela zväčšiť porcie

25.07.2024 13:43

Jedáleň je s 3 300 miestami na sedenie je najväčšou reštauráciou na svete.

rokovanie vlády, Robert Fico,

KDH: Brusel dal správou o právnom štáte vysvedčenie Ficovej vláde. Len za mečiarizmu bolo horšie, tvrdí Vetrák

25.07.2024 13:23

Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch, podotkli kresťanskí demokrati.

chajimseli

Keď urobíš prvý krok, cesta sa objaví

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 22067x
Priemerná čítanosť článkov: 1226x

Autor blogu

Kategórie